Diapozitif Tarama

Dia, Pozitif, Slayt, Lomography, Sprocket Film Tarama

Dia Tarama Hizmeti

Dia, Slayt Lomography, Sprocket rocket veya Pozitif olarak adlandırılan filmlerin tarama hizmetini profesyonel cihazlar ve yılların bilgi birikimi ile tarayarak dijital fotoğraf albümünüze eklemenize yardımcı oluyoruz.

Dia, Slayt Lomography, Sprocket Rocket veya Pozitif olarak adlandırılan filmlerin tarama hizmetini profesyonel cihazlar ve yılların bilgi birikimi ile tarayarak dijital fotoğraf albümünüze eklemenize yardımcı oluyoruz.

Fotoğraf teknolojilerinde yaşanan dijital devrimden önce dia (slayt, pozitif) negatif, karanlık oda, banyo gibi terimler ve teknolojileri konuşurken yaklaşık 10 yıldır Megapiksel, Optik Zoom, CCD, CMOS, SLR, DSLR gibi dijital teknolojileri konuşmaya başladık. Dijital fotoğraf teknolojilerinin gelişmesi profesyonel fotoğrafçılık mesleğini yapan, fotoğraf hobisiyle uğraşan veya sadece düğmeye basarak fotoğraf çeken fotoğraf makinası kullanıcılarının işlerini kolaylaştırmanın yanında çok daha az maliyetlerle sınırsız sayılarda kaliteli fotoğraflar çekerek daha büyük haz almalarını sağlamaktadır.

Fotoğraf kağıtlarına basılmış fotoğrafların yanında dia diye bilinen pozitif veya slayt olarak da adlandırılan film baskı yöntemleri ve negatif olarak bilinen film saklama yöntemleri de bulunmaktadır.

Ne mutlu ki dijital devrimden önce çekilmiş ve özenle saklanmış tüm fotoğraf, pozitif ve negatifleri dijital ortamlarda ölümsüzleştirmek için de teknolojiler geliştirilmiştir.

Bu konuda geliştirilmiş ve geliştirilmekte olan tüm teknolojileri yakından takip ederek fotoğraf kağıdının yanında pozitif ve negatif olarak basılmış fotoğraflarınızı sadece taramakla kalmayıp renk düzeltmeleri, toz çizik ve leke giderme ve kırmızı göz düzeltme gibi iyileştirmeler yaparak sizlere dijital ortamda sunuyoruz.

Fotoğraf kağıtlarına basılmış fotoğrafların yanında dia diye bilinen pozitif veya slayt olarak da adlandırılan film baskı yöntemleri ve negatif olarak bilinen film saklama yöntemleri de bulunmaktadır .

Ne mutlu ki dijital devrimden önce çekilmiş ve özenle saklanmış tüm fotoğraf, pozitif ve negatifleri dijital ortamlarda ölümsüzleştirmek için de teknolojiler geliştirilmiştir.

Bu konuda geliştirilmiş ve geliştirilmekte olan tüm teknolojileri yakından takip ederek fotoğraf kağıdının yanında pozitif ve negatif olarak basılmış fotoğraflarınızı sadece taramakla kalmayıp renk düzeltmeleri, toz çizik ve leke giderme ve kırmızı göz düzeltme gibi iyileştirmeler yaparak sizlere dijital ortamda sunuyoruz .

Dia, Pozitif, Slayt, Reversed Film

Dia (Pozitif, Slayt) Nedir

Fotoğrafçılık terminolojisinde Dia, Pozitif, Slayt, diapozitif, Reversal (ters döndürülmüş) film olarak bilinen fotoğraf baskı yöntemi, fotoğraf makinası ile çekilmiş fotoğraf filmlerinin farklı banyo işlemlerinden geçirilerek dia denilen hale getirilme yöntemidir. Bu şekilde basılan fotoğraflar negatiflerin aksine fotoğrafların gerçek renklerini barındırmaktadır. Dia filmlerin kullanılma amacı fotoğrafların genellikle aile, arkadaş veya iş ortamlarında sunum yapılabilmesidir. Dia filmler arkalarından vuran ışığın transparan malzeme üzerindeki renk ve şekilleri mercekten geçirip büyüterek duvara veya perdeye yansıtan projeksiyon cihazları ile topluluklar tarafından görüntülenebilmesini sağlamaktaydı. Dia Filmler projeksiyon makinalarında arka arkaya oynatılabilmesi ve korunması amacı ile plastik çerçevelerde saklanır.

Sproket Roket filmleri

Sproket Roket filmleri 35mm özel analog fotoğraf makinaları ile pozitif olarak tab edilmiş filmerdir. Diğer analog makinalardan farkı özelliklerini aşağıda bulabilirsiniz.

  • Sadece panoramik görüntü çekmek için üretilmişlerir.
  • Üst üste görüntü kaydı yapabilmek için ileri ve geri sarma imkanı sağlar.
  • Filmin delikli kısımları da dahil olmak üzere filmin tamamına görüntü aktarılmaktadır.
Sprocket Rocket Pozitif Film

Sprocket Rocket Pozitif Film Manzara

Lomography Filmleri

Lomography filmler sadece Lomography veya Lomo diye adlandırılan ve 1900'lü yılların başında geliştirilmiş makinaların reprodüksüyonları olarak günümüzde moda haline gelmiştir. Lomo'lar genellikle 35mm 110mm ve 120mm'lik filmler kullanmaktadır.

Lomography

Dia ve Pozitif Tarama Örnekleri

Filmli bir fotoğraf makinası ile çekilmiş fotoğrafların dialardan taranarak dijitalleştirilmiş halini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.
Taranmış DIA örnekleri