Noise ve Grain giderme

Noise ve Grain dijital ve filmli fotoğraflarda oluşan kumlu bir görüntü veren ve fotoğraf kalitesini kötü yönde etkileyen noktacıklardır. Gelişen fotoğraf teknolojisi yazılımları ile istenmeyen Noise ve Grain otomatik giderilebilmekte veya en aza indirilebilmektedir. Otomatik olarak yapılan işlemlerde fotoğraflardaki bazı detaylar korunamayarak kaybolmaktadır. Biz Noise ve Grain Giderme işlemlerini profesyonel yazılımlarla tüm detayların korunabilmesi için manüel olarak yapıyoruz.

Fotoğraflarda Noise ve Grain Neden Oluşur

Noise nedir

Noyz olarak okunup Türkçe karşılığı istenmeyen ses, gürültü olan Noise fotoğrafçılık terminolojisinde dijital fotoğraflarda istenmeyen noktalara verilen isimdir. DSLR fotoğraf makinalarında gelişen teknoloji sayesinde fotoğraf makinasının marka ve kalitesine bağlı olarak büyük ölçülerde önlenmektedir. Uygun fiyatlı genel amaçlı olan dijital fotoğraf makinalarında durum biraz daha farklıdır.

Boyut olarak küçük bir resim sensörüne sıkıştırılmış 5 MegaPiksel ile daha büyük bir resim sensörüne yerleştirilmiş 5 Mega Piksel algılayıcı bir fotoğraf makinası ile çekilmiş fotoğraflar arasında Noise oranı ciddi ölçülerde fark etmektedir. Birbirine yakın olan Resim algılayıcılarının ürettikleri ısı serbest kalan elektronların gerçek foto elektronları etkilemesi sonucu oluşur. Bazı durumlarda da algılayıclar elektriksel gürültü oluşturarak etrafındaki algılayıcıları etkileyerek Noise problemine sebep olmaktadır. Noise oluşumuna sebep olan diğer etkenler ise, yüksek ISO değerleri ve yetersiz ışık kaynakları olarak bilinmketedir.

Grain nedir

Gren olarak okunup Türkçe karşılığı tane anlamına gelen Grain fotoğrafçılık terminolojisinde film ve fotoğraf baskıları üzerinde görüntüyü oluşturan kristal kaplanmış ışığa duyarlı gümüş partikülleridir. 25, 50 ve 100 ASA özellikli filmler küçük tanelidirler ve keskin görüntü sağlarlar. Karanlık ortamlarda daha iyi sonuç veren 400 ve 800 ASA filmler ise daha iri tanelidirler ve fotoğraf üzerinde göz ile rahatlıkla ayırt edilebilirler. Grain'ler yetersiz aydınlatmalı ortamlarda alınan pozların karanlık bölümlerinde daha rahatsız edici bir hal alır.

Noise ve Grain sorunu taranan fotoğraflarda daha belirgin olarak görülebilir çünkü 10 X 15 boyutlarında fotoğraf kağıdına basılı bir resim 300 DPI çözünürlüğünde tarandığında tahmini olarak bilgisayarınızın ekranını tam olarak kaplayacak büyüklüğe erişmiş olur ve ortalama 4 - 5 kat büyüyen resimle beraber istenmeyen noktalarda büyümüş olur. Bu yüzden taranmış Noise ve Grain sorunları olan resimler muhakkak işlenmeli ve rahatsızlık verici görüntüden kurtulunmalıdır.


Noise ve Grain önleme teknikleri

  • Fotoğraf çekilecek ortamı aydınlatmak, perdelerin açılması gibi.
  • Düşük ISO veya ASA değerlerini tercih etmek.
  • Enstantane hızının düşürülmesi.
  • Fotoğraf makinası alırken noise önleme teknolojisi kullanan makinalar veya sensör boyutu büyük olan makinaları terchih edilmesi.

Tüm bu önlemlere rağmen dijital fotoğraflarınızda ve basılı fotoğraflarınızda Noise ve Grain görüyorsanız fotoğralarınızı bize ulaştırarak profesyonel yardım alabilirsiniz.