RESİM TARAYICI (Image Scanner) NEDİR?

Resim Tarayıcılar fotoğraf kağıdına baskı yapılmış Fotoğraf, negatif, pozitif, dia, El yazısı, Doküman, Kitap, Resim, Kartvizit, gazete, dergi gibi düz yüzeye sahip olan nesnelerin görüntüleri optik olarak yakalayarak dijital resim oluşturan makinalardır. Günümüzdeki tarayıcılar CCD veya CIS algılayıcılarını kullanmaktadır.

Tarayıcı mı Scanner mı?

Türkçe'ye Tarayıcı olarak çevrilmiş olan Scanner kelimeside sıklıkla kullanılmaktadır, yalnız skayner, skaynır, skeynır ve skayn gibi yanlış telaffuz edilmektedir. Scanner kelimesini kullanmak istiyorsanız skenır biz Türkçe'de Scanner kelimesinin tam karşılığı olan tarayıcı kelimesi olduğu için fotograftarama.com sitemizde genellikle tarayıcı kelimesini kullanmayı tercih ediyoruz.

CCD Sensörlü Tarayıcılar

Flatbed tarayıcılar genelde taranacak malzemeyi üzerine koyabileceğimiz bir camın altında hareket eden algılayıcı ve aydınlatıcı bir mekanizmadan oluşur. Işık kaynağı genelde LED, Xenon veya Soğuk Katot Flüoresan tarafından taranacak malzemeyi aydınlatmak için kullanılır. CCD sensörler ışık kaynağı ile birlikte cam boyunca hareket eder ve CCD sensörler kırmızı, yeşil ve mavi filtreler sayesinde malzemenin görüntüsünü algılayarak dijital olarak birleştirir ve resim haline dönüştürür.

CIS Sensörlü Tarayıcılar

CIS sensörlü tarayıcılar kırmızı, yeşil ve mavi ışık yayan 3 ayrı ledin yaydığı ışığın taranacak malzeme boyunca hareket etmesi ve malzemeden yansıyan renklerin ise fotodiyodlar tarafından algılanarak birleştirilip resim haline dönüştürülür. Transparan malzemeler bu yolla taranamayacakları için tarayıcılarla beraber ya da opsiyonel olarak temin edilecek aksesuarlar kullanılmalıdır.