FOTOĞRAFLARDA TOZ VE ÇİZİK GİDERME

Basılı fotoğraflarda saklama koşulları, çocuklar, kağıt kalitesi ve diğer etkenlere bağlı olarak oluşan toz ve çizik gibi rahatsız edici görüntüleri düzletiyoruz.

Fotoğraflardaki çizik ve tozlar neden oluşur? Analog fotoğrafçılık zamanlarında fotoğrafların basıma hazırlık ve basım esnalarında çekilen sıkıntılardan biriside toz ve çiziklerin oluşmasını önlemek için sarfedilen çabalardı. Buna rağmen basım işlemi bittikten sonra süprizler olabilmekteydi ayrıca fotoğraf kağıtlarının üzerine koruma amaçlı kaplanan jelatin kaplama saklama koşulları gibi etkenlere veya çocuk oyunlarına bağlı olarak çizilebilmekteydi. Çizik veya tozlar Dia (slayt, pozitif) veya negatiflerden taranan resimlerde daha çok rahatsız edicidir.

Çizik ve Tozlar 10 X 15 büyüklüğündeki bir resimde her ne kadar belirgin olmasa veya rahatsız etmese de yüksek çözünürlüklerde tarandıktan sonra ekranınızı kaplayacak boyutlara kadar bozulmadan görüntülenebilmektedir. Fotoğraflardaki çizik ve tozlarda fotoğrafın büyüdüğü oranda büyüdüğü için rahatsız edici bir hal almaktadır.

Amatör olarak kendinizde fotoğraflarınızdaki toz ve çizikleri giderebilirsiniz. Internette bu konuda yeterli kaynak ve yazılım bulunmaktadır. Google'da Fotoğraflarda Toz ve Çizik düzeltme programı diye arama yaparak uygun programlar bulabilirsiniz. Aramanızı ingilizce yapmak isterseniz Toz kelimesinin İngilizce karşılığı Dust ve çizik kelimesinin İngilizce karşılığı Scratch'tır